قاشق و چنگال از جنس نقره متعلق به در دوره ساسانیان حدود ۱۸۰۰ سال قبل

قاشق چنگال ایرانی ها در دوران ساسانی و در حالی که هنوز برخی از کشورهای دنیا با دست غذا می خورند کشور ما حدود 1800 سال پیش در دوره ساسانیان از قاشق و چنگال به عنوان ابزاری برای غذا خوردن استفاده می کرده است. در تصویر بالا این قاشق و چنگال را مشاهده می کنید. این قاشق چنگال قدیمی ایرانی ها متعلق به دوران ساسانی و 1500 سال پیش می باشد.

یافته‌های دوران رم باستان نشان می‌دهند که از چنگال برای صرف غذا استفاده می‌شده است.(هرچند قدمت استفاده از قاشق و چنگال در ایران به دوران ماد و هخامنشی و ساسانیان می رسد.)به احتمال زیاد استفاده از قاشق و چنگال و کارد به هنگام غذا خوردن مختص اشراف بوده است و از چنگال به مفهوم امروزی‌آن استفاده نمی‌شده، بلکه برای بیرون کشیدن گوشت از دیگ غذا کاربرد داشته است.

در کتاب انجیل از چنگال به نیکی یاد نشده و آمده است “روحانیون به هنگام اجرای مراسم قربانی برخلاف فرامین با چنگال سه دندانه گوشت قربانی را دیگ بیرون آوردند”. تا قرن‌ها چنگال در اروپای مسیحی “ابزار شیطان” و “زنان” محسوب می‌شد.

باین حال استفاده از چنگال، آرام آرام در ایتالیا در بین اشراف مد شد و از قرن هفدهم از این کشور به سراسر قاره اروپا سرایت کرد. در آداب غذاخوردن در اروپا می‌گویند دلیل اینکه “چنگال به هنگام صرف غذا نباید هیچگاه رو به بالا باشد” بنا به دلائل مذهبی بوده است که “مبادا فرشته و ملائکه به چنگال کشیده شوند”.با آغاز عصر روشنگری چنگال ازنوع سه شاخه‌اش نیز از چنگال کلیسا و روحانیت رها شد. از قرن هفدهم استفاده از چنگال “چهار شاخه” در فرانسه رواج یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *